Lørdag 7. november arrangeres den fjerde Fredrikshavn Bluesfestival der det som vanlig blir servert 11 timer nonstop blues fra to scener. Som trekkplaster har festivalen fått Fleetwood Mac-legenden Peter Green (bildet), som på sin pågående Europa-turne besøker Danmark for første gang på sju år. Samme helg spiller han også på Horsens Bluesfestival, som arrangeres fra 5. til 7. november.
I februar i år kom den hyggelige meldingen om at Peter Green igjen var friskmeldt, etter å ha vært borte fra musikken en ny periode. Han har nå satt sammen et nytt band, Peter Green & Friends, som har vært mye på farten dette året. Nå er de i ferd med å gjennomføre en omfattende Europa-turne. I Danmark blir det flere konserter den første helgen i november. Kl. 22.00 på lørdag den 7. går turen videre fra Fredrikshavn til Horsens Bluesfestival. Dagen etter kl. 20 går ”Greeny” og bandet på scena i Amager Bio i København. Bandet som er på veien med ham består av Mike Dodd (gitar og vokal), Geraint Watkins (tangenter og vokal), Matt Radford (kontrabass) og Andrew Flude (trommer). Det finnes klipp på YouTube med denne besetningen fra konserter tidligere i år, for de som er interessert.
For alle som har planer om å ta ferja over til Fredrikshavn og få med seg Peter Green den 7. november, vær opppmerksom på at han spiller i Fredrikshavn på ettermiddagen lørdag, ca fra kl. 15.15. Green blir etterfulgt av Hans Theessink, hollenderen som gjorde danske av seg og bodde flere år i landet på 70-tallet. Nå er Theessink bosatt i Wien i Østerrike og turnerer hyppig på begge sider av Atlanteren, både solo og sammen med sin kompanjong Terry Evans.
Sherman Robertson
Amerikaneren Robertson (bildet t.h.) har blitt en populær mann i Danmark, og er stadig tilbake i landet. Han sto også på festivalplakaten i 2006, og publikum ønsket ham tilbake i år. Sherman ble profesjonell allerede som 16-åring og begynte karrieren med å turnere med Bobby ”Blue” Bland. Gjennombruddet fikk han som guitarist med Zydeco-kongen Clifton Chenier, der han var fast bandmedlem i fem år. Sherman har hatt en allsidig karriere, hans gitar kan f.eks. høres på Paul Simons millionselger “Graceland” fra 1986.
En annen populær bluesmann i Danmark er sangeren og munnspilleren Paul Lamb, som har mottatt det som fins av britiske bluesutmerkelser. Til Fredrikshavn kommer han som duo sammen med Johnny Dickinson. Han var med og startet The King Snakes og var sanger og gitarist på den første CD'en til Paul Lamb i 1990. Dickinson har siden da skapt seg et navn som en av Englands beste slidegitarister.
Michael Burks og Deitra Farr
Videre på festivalprogrammet står amerikaneren Michael Burks (bildet t.h.), som går på scenen kl. 20.00. Burks mottok i 1994 The Blues Foundations "Albert King Award" i kategorien "mest lovende gitarist", og fikk også en W.C. Handy Award som "beste nye bluesartist" i 1999. Siden da har han skrevet kontrakt med Alligator Records, og hans fjerde utgivelse "Iron Main" kom i 2008.
Mer Chicagoblues blir det med Chicagos egen Deitra Farr. Soul- og bluessangerinna har opptrådt overalt i verden og har også jevnlig vært headliner på egen hjemmebane, Chicago Blues Festival. Fra 1993-96 var hun frontfigur i The Mississippi Heat, som hun spilte inn to kritikerroste CD’er med. Deitra Farr stiller med sitt faste europeiske backingband, Mr. Bo & The Voodooers, et av Sveriges aller beste bluesband innen chicagostilen.
Inngangsbilletten for alle sju konsertene koster 375 danske kroner. Du finner mer info om festivalen på www.bluesfestivalen.dk
HORSENS BLUESFESTIVAL
Det er ikke bare i Fredrikshavn det er festival denne helgen. Blueskartellet Horsens arrangerer Horsens Bluesfestival over tre dager fra 5. til 7. november. Horsens ligger også på Jylland, et par timers biltur sørover fra Fredrikshavn. Flere av artistene som spiller i Fredrikshavn finner vi igjen på plakaten her, blant andre Peter Green & Friends, Sherman Robertson og Hans Theessink. I tillegg kan man her også høre Mike Andersen Band, Ole Frimer Trio, Franck White Duo, Shades of Blues, Bluespower og JJ Bluesband.
Et festivalpass for de tre dagene koster bare kr. 475. Se mer info på www.blueskartellet.dk
|